FİKRİNİZ Mİ VAR ?
Sizin fikirleriniz bizim için çok değerli !
Mesaj veya telefon ile bizlerle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Kanal Tedavisi( Endodonti) Ve Diş Çürükleri

Kanal Tedavisi( Endodonti) Ve Diş Çürükleri

Dişler bazı sebeplerden  dolayı fonksiyonel olarak hasar görürler.  genellikle çürük veya sık sık enfeksiyon geçiren dişler de oluşan bu hasarı kurtarmanın alternatif tedavilerinden biri kanal tedavisidir.  Kanal tedavisi dişin özü alınarak tamamen içinin boşaltılması temizlenmesi ve daha sonra doldurulması işlemidir.

Kanal tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle tedaviye doğru zamanda başlanması gerekir.  Ancak bu koşullarda diş kurtulabilir.  Ağrıyan ve deformasyona uğrayan diş yani çürüyen diş yalnızca kendisine zarar vermekle kalmaz komşu dişlere de zarar verir.  Dişte ciddi kayıplar oluşur.

Kanal Tedavisi İle Diş Nasıl Kurtulur?

Öncelikle kanal tedavisinin yapılabilmesi için dişteki deformasyonun ne kadar olduğu ve hasarın ne olduğuna bakılır.  Dişte enfeksiyon olması durumunda kanal tedavisi yapılamaz,  ancak enfeksiyonun tedavi edilmesi sonunda kanal tedavisine başlanabilir.

Önce röntgenle dişteki enfeksiyonun ve çürüğün hangi aşamada olduğuna bakılır ve bu tespit edilir.  Ardından dişe lokal anestezi uygulanarak bir delik açılır enfeksiyon varsa bulunduğu bölgeye girilir ve orası tamamen temizlenir.  Aynı zamanda bu temizleme işlemi yapılırken kanal belli oranda genişletilir ve daha sonra sinirler alınır.

Ardından hipoklorit adı verilen kimyasal bir sıvı ile kanalın içi tamamen temizlenerek enfeksiyon artığı kalmamasına özen gösterilir.  Ancak temizlemeyen bir enfeksiyon olması durumunda antibiyotik tedavisi uygulanarak öncelikle o enfeksiyon oradan temizlenir. Enfeksiyonun geçtiğinden emin olduktan sonra doldurma işlemi yapılır.  Daha sonra dişin içi tamamen hiçbir boşluk kalmayacak biçimde doldurulur. 

Dişin içi kauçuktan yapılan dayanıklı bir madde ile doldurulur.  Kauçuk içeren bu dolgu maddesi vücut dokusuyla uyumlu ve daha sonra herhangi bir reaksiyon ve alerjiye sebep olmaz.  Uzun yıllar dişin içinde kalarak hiçbir sorun oluşturmaz.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Zamanda Yapılır?

Kanal tedavisi kısa sürede gerçekleştirilen tedavilerden biridir.  Bazı durumlarda tek seansta yapıldığı olur,  ancak genellikle 2 seansta tamamlanır.  Bu dişin durumuna bağlı olarak değişir. Diş kökünde enfeksiyon bulunması durumunda mutlaka antibiyotik tedavisi yapılarak o bölgedeki enfeksiyon tamamen ortadan kaldırılır. 

Ardından kanal tedavisinin yapılması daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir tedavi olur. Enfeksiyonun olması durumunda genellikle kanal tedavisi iki seansta tamamlanır.  Onun dışında tek seansta yapılır.

Kanal Tedavisi Sırasında Sonrasında Ağrı Acı Hissedilir mi?

Kanal tedavisi diş tedavileri içinde çok kısa sürede yapılan basit bir tedavidir.  Ancak tedavi öncesi lokal anestezi yapılarak hiçbir ağrı ve acı hissedilmez.  Kanal tedavisi sonrasında diş tamamen kurtulmuş olur.  Yapılan işlemden sonra çok hafif ağrı görülse de hekimin yazacağı ağrı kesicilerle bu kısa sürede kontrol altına alınır ve bir gün sonra hasta rahat ve normal yaşantısına dönebilir.

Kanal Tedavisinden Sonra Dikkat Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kanal tedavisi basit ve kısa sürede gerçekleşen bir tedavi olmasına rağmen hekimler herhangi bir sorunla karşılaşılmasını önlemek için genellikle kanal tedavisini 2 seansta yapmayı tercih ederler.  İşlemden sonra hastadan 2 saat katı,  sıvı,  sıcak yiyecek içecekler tüketmemesi istenir. 

Daha sonra ise 2 gün dişte ve etrafındaki bölgede hassasiyet oluşacağından sıcak ve soğuk hassasiyetine karşı dikkat etmek gerekir.  Ağız içi bakım ve hijyeni bütün tedavilerde olduğu gibi Kanal tedavisinde de ağız içi bakımının düzenli olarak yapılması gerekir.

Kanal Tedavisi Başarılı Bir Tedavi midir?

Kanal tedavisinde öncelikle diş kanal tedavisine uygun olması gerekir. Kanal tedavisi yapılan dişler zorlanıp kırılmadığı sürece çok uzun yıllar hatta ömürlük kullanılabilirler.  Ancak kanal tedavisinin başarılı ve tecrübeli hekimler tarafından yapılması tedaviyi uzun ömürlü kılan önemli durumlardan biridir. 

Çok nadir olsa da bazı durumlarda komplikasyonlar kanal tedavi sonrasında da oluşabilir.  Ancak bu komplikasyonlar genellikle tam olarak kanalın temizlenmemesi durumunda ortaya çıkan komplikasyonlardır.  Diş kökünde fark edilemeyen bir çatlağın bulunması tedavi sonrasında komplikasyon oluşmasına sebep olur.  ancak başlangıçta röntgen ile dişin tam anlamıyla durumuna bakılması böyle bir komplikasyon oluşmasını da ortadan kaldıran unsurlardır.

Kanal Tedavisinden Sonra Nişe Restorasyon İşlemi Yapılır mı?

Kanal tedavisi sağlıklı ve uzun ömürlü bir tedavi olmasına rağmen diş ölü olduğundan dişte morarma gibi renk değişiklikleri olur.  Tedavi ön dişlere uygulanması durumunda renk değişikliği oluşur.  Ancak kanal tedavisinin arka dişlerde olması durumunda kuron kaplama tedavisi yapılabilir.

 Ön dişlerde ise dişte renk değişikliği olacağından dişin üzerine lamine kaplama veya porselen kaplama yapılarak görsel estetik sağlanır.  Bu hastanın ve hekimin tercihine bağlı olarak hangisinin yapılacağına birlikte karar verilir.

Dişlerde Kaç Adet Kanal Bulunur?

Ağız içinde ön ve arkada bulunan diş kökleri birbirinden farklıdır.  Ön dişler genellikle tek köklüdür.   Tek köklü olan dişlerin içinde bir veya iki adet kanal bulunur.  Yanlarda bulunan azı dişlerinde ise iki  kök ve 2 kanal bulunur.  Ağzın üst tarafında bulunan büyük azı dişlerinde ise 3- 4 adet kanal bulunur.  Ancak bu her kişide aynı değildir.  Kişiye göre değişiklik gösterir.  Bazı dişlerde ise daha az veya daha fazla kanal bulunabilir.  Dişlerdeki kanal sayısı maksimum 4 adettir.

Aynı Dişe İki Kez Kanal Tedavisi Yapılır mı?

Kanal tedavisi aynı dişe tekrar yapılmaz.  Çünkü artık o dişin herhangi bir tedaviye ihtiyacı kalmaz.  ancak kanal tedavisi hatalı yapılmışsa veya sonradan komplikasyon gelişmişse kanal boşaltılıp tekrar dolgu maddesi ile doldurulur.  Bu işlem kanalın boşaltılması ve tekrar ilaçla temizlenmesi ve tekrar doldurulması gerekir. 

Tedavinin başarılı olması durumunda bütün bunların hiçbiri yaşanmaz.  Bu nedenle başarılı bir kanal tedavisi yapılan dişe tekrar kanal tedavisi uygulanmaz,  ancak bazı durumlarda kanal tedavilerinden sonra kök rezeksiyonu denilen bir hastalık gelişir.  Böyle durumlarda dişe cerrahi olarak müdahale edilir.

 Bu cerrahi müdahalede ise diş köküne girilerek diş kökünün etrafındaki enfeksiyon temizlenir ve o bölge kapatılır.  Ancak çok köklü bir diş ise o kök çıkartılır.  Ancak bu durumda yapılan tedaviden tam anlamı ile istenilen sonuç alınmazsa mecburen çekilir.

Kanal Tedavisi Uygulanan Dişler Hangileridir?

Kanal tedavisi bütün dişlere uygulanabilen bir tedavidir.  ancak kanal tedavisinin yapılabilmesi için dişte ciddi anlamda gelişen ağrı ve sık sık enfeksiyon oluşması durumunda gerçekleştirilir.  Yapılan dolgular sonucunda bir süre sonra dolgu düşebilir veya o bölgede hastayı rahatsız eden ağrı veya çürük gelişebilir.  Baskı şikâyetleri oluşur. 

Böyle durumlarda kanal tedavisi yapılmaya karar verilir. dişlerde oluşan çürük,  kırılma veya travma sonucunda mutlaka o dişlerde ciddi anlamda madde kaybı oluşur.  Böyle durumlarda da kanal tedavisi gerçekleştirilir.  Bazı durumlarda ise kuron tedavisi yapılan dişlerde kanalın altında bir diş çürümesi gerçekleşmişse o bölgeye kanal tedavisi uygulanabilir. 

Protez yapımı sırasında herhangi bir hassasiyet oluşması durumunda ise tedavinin garanti olması açısından o dişe de kanal tedavisi uygulanır.  Bir diğer kanal tedavisi olmayı gerektiren durum ise diş kökünde kırık oluşması durumudur.  Böyle durumlarda mutlaka kanal tedavisi yapılır.  Aynı zamanda dişin canlılığını kaybetmesi veya diş etinde herhangi bir sebebe bağlı olarak hassasiyet oluşması durumunda kanal tedavisine başvurulabilir.